ԱՄՆ հետ հարաբերությունների վերականգնումը հնարավոր է՝ ստորագրելով հանածոների մասին համաձայնագիրը․ Զելենսկի | Region
ԱՄՆ հետ հարաբերությունների վերականգնումը հնարավոր է՝ ստորագրելով հանածոների մասին համաձայնագիրը․ Զելենսկի
Եվրոպական երկրների առաջնորդները կիրակի Լոնդոնում քննարկել են ուկրաինական պատերազմը։ Օրեր առաջ Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ կայացած աղմկահարույց հանդիպումից հետո Ուկրաինայի նախագահը ջերմ ընդունելության է արժանացել Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում:
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին կիրակի հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է ԱՄՆ հետ ստորագրել ուկրաինական հազվագյուտ հանքավայրերի մասին համաձայնագիրը, ինչն, իր կարծիքով, կարող է շտկել հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ:
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում կայացած եվրոպացի առաջնորդների հավաքից հետո հանդիպելով լրագրողներին՝ Զելենսկին կարծիք է հայտնել, թե ԱՄՆ-ն նույնպես պատրաստ է ստորագրել համաձայնագիրը, բայց հնարավոր է «որոշ բաներ վերլուծելու համար ժամանակ պահանջվի»:
Ինչպես ասացինք, Եվրոպայի առաջնորդները կիրակի Լոնդոնում էին՝ քննարկելու Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմը:
Լոնդոնյան հավաքի առանցքային կետերից էր այն, որ եվրոպական երկրների ղեկավարները վստահեցրին Զելենսկուն, թե կշարունակեն աջակցել Կիևին, և Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում Ուկրաինայի նախագահին ղուցաբերված ջերմ ընդունելությունը հաջորդեց Սպիտակ տանը նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Զելենսկու լարված հանդիպմանը: Ուկրաինայի նախագահը մեկնել էր Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ հետ տորագրելու ուկրաինական հազվագյուտ հանքանյութերի մասին համաձայնագիրը։
«Կա՛մ գործարք եք կնքում, կա՛մ մենք դուրս ենք գալիս: Եթե մենք դուրս ենք գալիս, դուք կսկսեք պայքարել: Չեմ կարծում, որ լավ կլինի, բայց դուք կպայքարեք միայնակ: Ձեր ձեռքին չկան խաղաքարտեր: Բայց երբ մենք ստորագրենք այդ գործարքը, դուք շատ ավելի լավ վիճակում կլինեք: Բայց դուք ամենևին էլ շնորհակալ չեք, և դա լավ բան չէ»,- Զելենսկուն ասել էր Թրամփը։
ԱՄՆ պետքարտուղարը կիրակի կրկնեց նախագահ Թրամփի խոսքերը, թե շարունակելով պատերազմը՝ Զելենսկին ստեղծում է Երրորդ աշխարհամարտի բռնկման վտանգ, և որ ուկրաինական պատերազմին վերջ տալը հնարավոր է բանակցությունների միջոցով, ոչ թե մարտի դաշտում:
«Զրո տոկոս հավանականություն կա, որ պատերազմը կավարտվի, եթե մենք նրանց չնստեցնենք բանակցությունների սեղանի շուրջ: Եվ որքան շուտ բոլորը հասկանան, որ սա վատ պատերազմ է՝ իր բոլոր վտանգներով, որոնք կարող են վերածվել ավելի լայն հակամարտության, այնքան ավելի մեծ առաջընթաց կունենանք»,- ABC-ի եթերում ասել է Մարկո Ռուբիոն:
Այս ամենի ֆոնին՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները շարունակվում են, և բազմաթիվ են այն ուկրաինացի զինծառաողները, որոնք բազմիցս վիրավորված լնելով՝ միևնույն է, վերադառնում են մարտի դաշտ։
Ըստ նախագահ Զելենսկու՝ անցած երեք տարիներին ուկրաինական կողմի վիրավորների թիվը հազել է մոտ 380 հազարի:
Վերադառնանք Միացյալ Նահանգներ, ուր Կոնգրեսի դեմոկրատները սուր քննադատության են ենթարկում Թրամփի վարչակազմին, թե նման քայլերը տանում են դաշնակցի կորստին։
Դեմոկրատ սենատոր Էմի Կլոբուչարը ABC-ի եթերում հայտարարել է. «Ուկրաինացի զինվորները մեկ ձեռքով ու մեկ ոտքով փորձում են կանգնած մնալ, երբ հնչում է Ուկրաինայի օրհներգը: Այդ խիզախ ուկրաինացիներին կոտրելու ժամանակը չէ»:
ԱՄՆ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան, լորդ Փիթեր Մանդելսոնն ասել է. «Պետք է խաղաղության հնարավորություն տանք։ Պետք է ստեղծենք այնպիսի հանգամանքներ, որոնց պայմաններում բավականաչափ ճնշում է գործադրվում Պուտինի, Ռուսաստանի նկատմամբ՝ նրանց ստիպելու նստել բանակցային սեղանի շուրջ: Բայց եթե գործերը վատ գնան, պետք է այնտեղ լինենք՝ Ուկրաինայի կողմից»: