Թաիլանդում և Մյանմայում հզոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել, որի հետևանքով առնվազն 2 մարդ է զոհվել Բանգկոկի բարձրահարկերի փլուզման հետևանքով | Region
Թաիլանդում և Մյանմայում հզոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել, որի հետևանքով առնվազն 2 մարդ է զոհվել Բանգկոկի բարձրահարկերի փլուզման հետևանքով
Մարտ 28,2025 14:18
Ուրբաթ կեսօրին Թաիլանդում և հարևան Մյանմայում 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ  երկրաշարժ է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով Բանգկոկում կառուցվող բարձրահարկ շենքը փլուզվել է և հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել տարհանվել իրենց տներից և աշխատատեղերից:
Միջազգային լրատվամիջոցները հայտնում են, որ կեսօրվա ցնցմանը հաջորդել է 6,4 մագնիտուդով ուժեղ հետցնցում։
Երկրաշարժի էպիկենտրոնն, ըստ հաղորդումների, Սագաինգ քաղաքից հյուսիս-արևմուտք է։
Թաիլանդի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման աշխատակիցները հայտնել են, որ երկու մարդ մահացել է, իսկ անհայտ թվով մարդիկ դեռևս գտնվում են Բանգկոկի հայտնի Չատուչակ շուկայի մոտ փլուզված շենքի փլատակների տակ:
Փրկարար Սոնգվուտ Վանգպոնը լրագրողներին ասաց, որ ևս յոթ մարդ ողջ են գտել, քանի որ նա խոսում էր փլատակների բարձր կույտի դիմաց, որը ժամանակին կառուցվող բարձրահարկ շենք էր:
Սոցցանցերում տարածված դրամատիկ տեսանյութը ցույց է տալիս, որ բազմահարկ շենքը վերևում գտնվող կռունկով փլուզվում է փոշու ամպի մեջ, մինչդեռ ականատեսները բղավում են և վազում:
Լրատվամիջոցները հայտնում են Մյանմարում ավերածությունների մասին։