Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1644-ի
Մյանմարի զինվորականները շաբաթ օրը պետական հեռուստատեսությամբ հայտնել են, որ 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հաստատված թիվը հասել է 1644-ի, քանի որ ավելի շատ դիեր են դուրս բերվում երկրի երկրորդ ամենամեծ քաղաքի մոտ տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով փլուզված տասնյակ շենքերի փլատակների տակից, հայտնում է Associated Press-ը:
Վիրավորների թիվը հասել է 3408-ի, իսկ անհետ կորածների թիվը հասել է 139-ի: Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են տուժած խոշոր քաղաքներում՝ երկրի մեծությամբ երկրորդ քաղաք Մանդալայում և մայրաքաղաք Նեյփիտաուում:
Բայց չնայած թիմեր և սարքավորումներ են տեղափոխվել այլ երկրներից, նրանց խանգարում է այն փաստը, որ այս քաղաքների օդանավակայանները վնասված են և ակնհայտորեն ոչ պիտանի են ինքնաթիռների վայրէջքի համար:
Մյանման ընդգրկված է երկարատեւ քաղաքացիական պատերազմի մեջ, որն արդեն հանգեցրել է հումանիտար ճգնաժամի:
Սա դժվարացրել է ճանապարհորդություննն ամբողջ երկրում, բարդացրել է օգնության աշխատանքները և մտավախություն է առաջացրել, որ զոհերի թիվը կարող է կտրուկ աճել: