Ինչպես են Եղիայի մեղուները բնական միջավայրում, բնական տեսքով մեղրահաց հյուսում | Region
Ինչպես են Եղիայի մեղուները բնական միջավայրում, բնական տեսքով մեղրահաց հյուսում
Մեղվապահ Եղիա Սարգսյանը բնակվում է Վայոց Ձորի մարզի Հորբատեղ գյուղում: Կնոջ և որդու հետ զարգացնում են իրենց տնտեսությունը: Եղիան երիտասարդ տարիքից զբաղվել է մեղվաբուծությամբ, և այսօր այն հասցրել է նոր մակարդակի՝ մեղուներին տեղափոխելով բնական միջավայր:
Աշխատասեր այս ընտանիքի անդամները նաև տարբեր ընտանի կենդանիներ են պահում, այգին են մշակում, ամեն օր իրենց թխած թարմ հացն են ճաշակում, սնվում մաքուր բնամթերքով:
Եղիան աշխատել է գյուղապետարանում, նաև դպրոցում՝ որպես տնտեսվար: Սակայն ժամանակի ընթացքում հասկացել է, որ ամենաշատն իրեն գրավում է ժրաջան մեղուների հետ աշխատանքը:
Խոսում է իր նախնիների՝ Խոյի բարբառով: Պատմում է՝ ինչպես է իր մոտ միտք առաջացել առանց մարդկային միջամտության բնական միջավայրում ստեղծված մեղր ստանալ:
Ձագատենդով բռնկված ընտանիքը, որը կծիկ է կազմել և կախվել իր այգու ծառի ճյուղից, իջեցրել և տեղավորել է ծառաբնի մեջ: Մի քանի օր անց մեղուներն արդեն սկսել են բնական տեսքով մեղրահաց հյուսել: Եղիան որոշել է կատարելագործել և բազմացնել ծառաբների մեջ մաքրամաքուր պաշար հավաքող մեղվաընտանիքները:
REGIONS TV-ի տեսանյութը՝ առանց մեկնաբանության: