Պատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերում | Region
Պատմական նորամուտ Միլանում. Ակոպովա-Ռախմանին զույգը 14-րդն է Օլիմպիական խաղերում
Միլանում և Կորտինա դ’Ամպեցոյում ընթացող 25-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերում ավարտվեց գեղասահքի զույգերի մրցաշարը, որտեղ Հայաստանն ուներ իր պատմական ներկայացուցիչները։ Կարինա Ակոպովա և Նիկիտա Ռախմանին զույգը, երկու ծրագրերի արդյունքով զբաղեցնելով 14-րդ հորիզոնականը, գրանցեց կարևոր ձեռքբերում հայկական սպորտի համար՝ առաջին անգամ ներկայացնելով անկախ Հայաստանը Օլիմպիական խաղերի այս մրցաձևում։
Հայ գեղասահորդները պայքարը սկսել էին փետրվարի 15-ին՝ կարճ ծրագրով։ Ներկայանալով «Արցախ» երաժշտության ներքո՝ զույգը վաստակել էր 66.27 միավոր և 12-րդ արդյունքով հաջողությամբ որակավորվել եզրափակիչ փուլի՝ ազատ ծրագրի համար։
Միլանի Ice Skating Arena-ում կայացած ազատ ծրագրում Ակոպովան և Ռախմանինը հանդես եկան երկրորդ ենթախմբում։ Նրանց համարը բեմադրված էր հնդիկ կոմպոզիտոր Ալա Ռահմանի ստեղծագործության հնդկական մոտիվներով։ Չնայած գեղեցիկ և տպավորիչ կատարմանը, ելույթն առանց տեխնիկական վրիպումների չանցավ. Կարինա Ակոպովան անհաջողություն ունեցավ պտույտների կատարման ժամանակ։
Մրցավարական կազմը զույգի ազատ ծրագիրը գնահատեց 114.39 միավոր (տեխնիկական տարրեր՝ 59.88, բաղադրիչներ՝ 55.51), ինչը 14-րդ ցուցանիշն էր այդ փուլում։
Երկու մրցումային օրերի արդյունքում Կարինա Ակոպովա և Նիկիտա Ռախմանին զույգը հավաքեց ընդհանուր 180.66 միավոր՝ ամփոփիչ աղյուսակում զբաղեցնելով 14-րդ տեղը։
Օլիմպիական ոսկին նվաճեց Ճապոնիան ներկայացնող Ռիկու Միուրա և Ռյուիչի Կիհարա զույգը՝ գրանցելով 231.24 միավոր արդյունք։ Արծաթե մեդալները բաժին հասան Վրաստանի հավաքականին, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակեցին Գերմանիայի ներկայացուցիչները։